Позовите нас +38124/655-201

Студенти ВТШ-а учествовали у лансирању Фирефоx ОС-а у Србији

Прошлог четвртка у просторијама компаније Теленор, студенти Високе техничке школе струковних студија учествовали су у лансирању Фирефоx ОС-а у Србији. Вања Тумбас, Андреј Тилингер, Александра Узелац и Анета Бураи претходних месеци су учествовали у разним догађајима и припремама за успешно лансирање овог новог мобилног оперативног система.

Од превођења чланака подршке, самог оперативног система, промотивног материјала, приручника, те до обучавања и упознавања запослених у Теленору са Фирефоx ОС-ом, студенти су имали прилике да стекну једно ново искуство које се не стиче сваки дан, а то је лансирање оперативног система.

Студенти најављују да ће ускоро правити промоцију овог ОС-а и у Суботици, како би суграђане упознали са предностима и могућностима овог система којег је развила непрофитна организација Мозилла.

Свако од њих има неко стечено искуство волонтирајући за Мозилла фондацију, које ће им бити одлична ставка на ЦВ-у, са обзиром да се њихове вештине и знање унапређују кроз разне пројекте које обављају у слободном времену.

- "За Фирефоx ОС сам први пут чуо почетком године. Свидело ми се идеја Мозилла фондације да направе нови оперативни систем за мобилне уређаје и тада сам одлучио да се прикључим заједници Мозилла Србија. Као волонтер српске Мозилла заједнице радио сам на превођењу чланака подршке производа Мозилла фондације. Што се тиче самог оперативног система, радио сам на превођењу интерфејса за Фирефоx ОС и одржао сам пар обука/презентација о самом оперативном систему. Кроз волонтирање сам имао могућност да одлазим на разне догађаје, да стекнем нова познанства и да стекнем радног искуства на подручју превођења. Веома сам срећан што сам имао прилике да учествујем на овом пројекту и поносан сам што сам део глобалне Мозилла заједнице." - изјавио је Вања Тумбас, студент ВТШ у Суботици.

- "У Мозилла заједницу сам се пријавио након занимљиве презентације одржане на мом факултету. Убрзо сам почео да преводим чланке преко којих сам научио много о самом Фирефоx оперативном систему. Упознао сам занимљиве људе који, као и ја, волонтирају за Мозилла заједницу и који су ми помогли да унапредим знање о систему. Уложен труд се исплатио и добио сам паметан телефон са Фирефоx системом како бих могао да применим стечено знање. Такође сам добио част да искуство применим презентовањем система у Теленор радњи. Свако утрошено време ми је донело нова искуства, нове пријатеље и драго ми је да сам део ове мисије. " - изјавио је Андреј Тилингер

Александра Узелац, студент ВТШ-а, смер "Интернет и електронско пословање" изнела је своје утиске кроз учешће у пројекту: - "Волонтирам за Мозиллу већ годину дана. Почела сам са дизајнирањем промотивних постера, флајера, Фацебоок и Тwиттер профилних и насловних слика. Заинтересовала сам се и за превођење чланака подршке, а пре месец дана сам постала вођа преводилачког тима. Такође учествујем и у промовисању новог Фирефоx оперативног система. За ових годину дана сам упознала много људи и направила пуно пријатеља, присуствовала сам у октобру Мозилла Суммит-у у Бриселу где је пристуствовало више од 500 волонтера и запослених у Мозилли. Тек сам онда увидела колико је то јака и посвећена заједница људи са планом да направе веб бољим и приступачним за свакога. Волонтирање у Мозилли је једно сјајно искуство и драго ми је што сам члан њихове све веће заједнице."
Анета Бураи је још један од студената ВТШ која је одушевљена новим познанствима и искуству које је добила кроз волонтирање у Моззила заједници: - "Учланила сам се у Мозилла заједницу пре пола године. Жељу сам добила након презентације у Високој техничкој школи. Почела сам да волонтирам као дизајнер. У почетку сам правила сличице са чињеницама везане за Мозиллу, и након 4 месеца ми је понуђено да будем Маркетинг Леад, односно вођа мобилизатора. Као особа, која треба да прича људима о Мозилли и да их привуче ка истој, држала сам презентације, позивајући што већи број људи да се придружи српској Мозилла заједници. Самим тим сам упознала велики број људи по Србији, из разних градова... Ово је једно велико искуство, које је не замењиво, како за мене тако и надам се за будуће чланове. Драго ми је да сам члан тако велике заједнице."

Извор: суботица.цом