Wорксхоп на тему индустријске аутоматизације и мехатронике

У оквиру Интеррег &ндасх; ИПА ЦБЦ Хунгарy &ндасх; Сербиа пројекта „Регионална иновациона лабораторија за индустријску аутоматизацију и мехатронику &ндасх; РИЛИАМ&рдqуо;, у четвртак, 12. децембра са почетком у 14 часова у просторијама Високе техничке школе струковних студија у Суботици, одржан је други суботички Wорксхоп на тему индустријске аутоматизације и мехатронике.

Циљ РИЛИАМ пројекта је подршка малим и средњим предузећима у пограничној регији, која се баве индустријском аутоматизацијом и индустријском роботиком. У оквиру пројекта, развијене су две лабораторије иновационих компетенција. Једна лабораторија је лоцирана у просторијама Универзитета у Сегедину и опремљена је опремом погодном за примену индустријске роботике и аутоматизације у прехрамбеној индустрији. Друга лабораторија је лоцирана у просторијама Високе техничке школе струковних студија у Суботици. Ова лабораторија је опремљена са више индустријских робота, односно додатном опремом погодном за аутоматизацију и роботизацију производних технологија.

Обе лабораторије су отворене и доступне без накнаде за сва заинтересована мала и средња предузећа у регији, односно за све који су заинтересовани за мехатронику, односно индустријску аутоматизацију. Да би се омогућило квалитетно искоришћење набављене опреме, у оквиру пројекта развијени су и одговарајући едукативни материјали, односно wеб-портал www.рилиам.цом, на којем се налазе сви релевантни подаци везани за пројекат.

На управо завршеном wорксхопу, учествовало је преко 40 учесника, студената, односно представника индустрије, који су добили најсвежије информације везане за:

- трендове примене ЦАД технологија при пројектовању електричних инсталација,
- употребу машинске визије у области мехатронике,
- процес развоја мотора једносмерне струје.

Предавања су одржали позвани предавачи из индустрије.