Позовите нас +38124/655-201

Златибор – 5. Едукативни семинар СКАССС-а

Од 13. до 16. децембра 2018. године, део парламента Високе техничке школе струковних студија у Суботици, имао је прилику да по први пут учествује, на сада већ традиционалном 5. Едукативном семинару Студентске конференције академија и високих школа Србије, који се одржао на Златибору.

Семинар је био изузетно посећен, са преко 300 студената, из више од 20 високих школа широм Србије. На овај начин представници студентских парламената могли су да се повежу, размене искуства и размене идеје о могућностима и сарадњи.

Главна тема овог семинара била је: “Јачање капацитета студентских представника&рдqуо;, где су предавачи са укупно 8 тема и предавања, настојали да што ближе студентима објасне како ће то високе школе функционисати у будућности. У оквиру овог семинара, такође су организоване и радионице, где су се студенти спремали, највише за оно што их после чека, а то је уствари посао и проналажење истог.

Међу бројним предавачима, овај семинар су између осталих, посетили представници Министарства просвете, науке и технолошког развоја, представници СКОНУС-а, национални савет за високо образовање, представници Националне службе за запошљавање и многи други...

Највише питања, било је постављено у петак, када је на ред наступила тема “Реформе високих школа и измене Закона о високом образовању. Формирање Академија струковних студија&рдqуо;, где су представници Министарства, објашњавали на који су начин проверавали, до сада 35 (од 45) високих школа у Србији и које су аномалије и неправилности уочили у раду и деловању школа, као и санкције које су ступиле на снагу свим школама које су покушали да преваре закон. Нажалост, многа питања остала су отворена и недовршена, тако да се о формирању академија струковних студија, још ништа са сигурношћу не зна, али се надамо да ће одговори стићи ускоро. Одређени студенти, незадовољни одговорима, су предавање протестно напустили, а после тога је организован састанак само са представницима парламената, како би се ситуација смирила. Такође је подржана акција “Студенти не дају реке Србије&рдqуо;, где се једном заједничком фотографијом, послала јасна порука, самом врху Србије као и то за шта се студенти тренутно залажу.

На крају семинара, у недељу, свим студентима додељене су захвалнице, као и награде, које је доделио партнер семинара “Послови Инфостуд&рдqуо;, за такмичење у општем знању.

Нашу школу, представљали су: Бланка Цвијин ( председник студентског парламента ), Татјана Ивошевић ( заменик председника студентског парламента ), као и Давор Дулић ( школски фотограф и активан члан студентског парламента ).

Студенти су после семинара изашли поучени разним саветима и знањима из разних области деловања високих школа и свакако да је овај семинар и те како био велики корак у даљем раду и усавршавању парламента Високе техничке школе струковних студија у Суботици.