A MAGYAR SZABVÁNYOK OLVASÁSÁNAK LEHETŐSÉGE

Értesítem a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola tanárait, előadóit, munkatársait és hallgatóit, hogy iskolánk ingyenes lehetőséget kapott a Magyar Szabványügyi Testület Online Szabványkönyvtárának olvasására.

Közismert tény, hogy az Európai Unióban a szabványosíitás összehangolt a tagországok között, minek következtében legtöbb szabványuk azonos. Mivel Szerbiában is folyik a jogrend Európai Unióhoz való igazítása, a szerbiai (SRPS) szabványok is főként az európai szabványokon alapulnak. Ez azt jelenti, hogy sok magyar szabvány gyakorlatilag azonos a megfelelő SRPS szabványokkal.

Mivel a szabványok beszerzése igen költséges lenne, e lehetésőg jelentős segítséget biztosít iskolánk részére. Ennek fontossága azért is nagy, mert a használatos irodalom nagy részében még mindig a már érvénytelen JUS szabványok szerepelnek, ezek cseréje viszont nem végezhető el az új szabványok ismerete nélkül.

E szabványok felhasználhatóságát az is növeli, hogy az utóbbi időben sok SRPS szabványt angol nyelven adtak ki, a magyar szabványok nagy része viszont, a magyar mellett, angolul is olvasható az Online Szabványkönyvtárban.

Az Online Szabványkönyvtár olvasása iskolánkban csak egy számítógépen végezhető, iskolánk könyvtárának olvasótermében (megjelölt számítógép). A bejelentkezést a következő módon kell végezni:

Az interneten a www.mszt@hu honlapra kell bejelentkezni.
Rá kell kattintani az „Online Szabványkönyvtár“-ra,
azután pedig  „Belépés az Online Szabványkönyvtárba“-ra kattintani.
Most a „Felhasználói név“-be be kell írni: XXXXXXXXX
Utána a “Jelszó”-t írjuk be: XXXXXXXXXXX
A “Belépés” gombra kattintva lehetőség nyílik a szabványok olvasására.

A felhasználói név és a jelszó Biacs Gabortól (402-es szoba), vagy Salgó Mirella kényvtárosnőtől kapható meg.

Meg kell jegyezni, hogy az Online Szabványkönyvtár olvasásának előfeltétele volt a megfelelő Szabályzat részünkről való elfogadása. E Szabályzat lényege, hogy a szabványokat csak olvashatjuk, semmiképpen sem nyomtathatjuk, sokszorosíthatjuk, nem adhatjuk más használónak és más módon sem élhetünk vissza az olvasás lehetőségável.

Az Online Szabványkönyvtár olvasása iskolánk minden tanára, előadója, munkatársa és hallgatója számára lehetséges. Az első időszakban  az erre a célra beállított számítógép bármikor használható a könyvtár nyitvatartási ideje alatt. Ha később nagyobb érdeklődés mutatkozna, akkor az érdeklődőket munkarendbe sorolnánk.

Szabadka, 2011.                                                                           Az információt készítette:
                                                              Kicsi András