Visoka tehnička škola strukovnih studija

INFORMACIJA O MOGUĆNOSTI ČITANJA MAĐARSKIH STANDARDA

Informišem profesore, predavače, saradnike i studente Visoke tehničke  škole strukovnih studija u Subotici da je naša škola, zahvaljujući uspostavljenom kontaktu sa Mađarskim organom za standardizaciju (koji je ovlašćen za izdavanje svih mađarskih standarda), dobila pravo za besplatno čitanje Online biblioteke standarda.

Poznato je da su standardi u Evropskoj uniji u velikoj meri objedinjeni, najveći broj standarda su u članicama Evropske unije identični. Pošto se i u Srbiji vrše intenzivne pripreme za normativno prilagođavanje sistemu Evropske unije, i SRPS standardi se u najvećoj meri baziraju na evropskim standardima. To znači da je i veliki broj mađarskih standarda identičan sa odgovarajućim SRPS standardima.

Pošto bi  nabavka standarda zahtevala veliki trošak, ova mogućnost nesumnjivo predstavlja značajnu pomoć za našu školu. Naročito je to bitno, ako se ima u vidu da u velikom delu naše  literature figurišu već zastareli JUS standardi, te je potrebno da se standardi aktualiziraju, a to je nemoguće bez raspolaganja novim standardima.

Upotrebljivost ovih standarda je još veća, ako se ima u vidu da je u novije vreme i veliki broj novih SRPS standarda izdat na engleskom jeziku, a najveći broj mađarskih standarda se takođe može čitati u Online bibilioteci standarda i na engleskom jeziku.

Mogućnost čitanja Online biblioteke standarda postoji samo na jednom računaru. Računar se nalazi u čitaonici biblioteke škole (posebno obeležen). Prijavljivanje za korišćenje se vrši na sledeći način:

Na internetu se prijavljuje na site  www.mszt.hu
Bira se:  „Online Szabványkönyvtár“
pa nakon toga   „ Belépés az Online Szabványkönyvtárba”
Zatim  se unosi  u polje „Felhasználói név” (korisničko ime):  XXXXXXXXX
pa onda u polje „Jelszó” (lozinka):  XXXXXXXXXXX
Klikne se „Belépés” (ulaz) i time je omogućeno čitanje standarda.

Korisničko ime i lozinka se mogu dobiti od Biač Gabora (kabinet 402), odnosno od bibliotekarke Šalgo Mirele.

Potrebno je napomenuti da je uslov za dobijanje prava na čitanje biblioteke bio da usvojimo Pravilnik o primeni Online biblioteke standarda. Suština ovog pravilnika je da standarde možemo i smemo samo da čitamo, ni na koji način ne smemo da štampamo, da umnožavamo, da damo bilo kom drugom korisniku ili na drugi način da zloupotrebimo mogućnost  čitanja.

Čitanje standara preko namenskog računara je omogućeno svim profesorima, nastavnicima, saradnicima i studentima naše škole. U prvo vreme se čitanje može vršiti slobodnim prilazom u bilo kom terminu rada biblioteke škole. Ukoliko bi  interesovanje bilo veliko, tada bi se pripremio određeni raspored rada zaiteresovanih.

Subotica, 2011.