ИНФОРМАЦИЈА О МОГУЋНОСТИ ЧИТАЊА МАЂАРСКИХ СТАНДАРДА

Информишем професоре, предаваче, сараднике и студенте Високе техничке школе струковних студија у Суботици да је наша школа, захваљујући успостављеном контакту са Мађарским органом за стандардизацију (који је овлашћен за издавање свих мађарских стандарда), добила право за бесплатно читање Онлине библиотеке стандарда.

Познато је да су стандарди у Европској унији у великој мери обједињени, највећи број стандарда су у чланицама Европске уније идентични. Пошто се и у Србији врше интензивне припреме за нормативно прилагођавање систему Европске уније, и СРПС стандарди се у највећој мери базирају на европским стандардима. То значи да је и велики број мађарских стандарда идентичан са одговарајућим СРПС стандардима.

Пошто би набавка стандарда захтевала велики трошак, ова могућност несумњиво представља значајну помоћ за нашу школу. Нарочито је то битно, ако се има у виду да у великом делу наше литературе фигуришу већ застарели ЈУС стандарди, те је потребно да се стандарди актуализирају, а то је немогуће без располагања новим стандардима.

Употребљивост ових стандарда је још већа, ако се има у виду да је у новије време и велики број нових СРПС стандарда издат на енглеском језику, а највећи број мађарских стандарда се такође може читати у Онлине бибилиотеци стандарда и на енглеском језику.

Могућност читања Онлине библиотеке стандарда постоји само на једном рачунару. Рачунар се налази у читаоници библиотеке школе (посебно обележен). Пријављивање за коришћење се врши на следећи начин:

На интернету се пријављује на сите www.мсзт.ху
Бира се: „Онлине Сзабв&аацуте;нyк&оумл;нyвт&аацуте;р“
па након тога „ Бел&еацуте;п&еацуте;с аз Онлине Сзабв&аацуте;нyк&оумл;нyвт&аацуте;рба&рдqуо;
Затим се уноси у поље „Фелхасзн&аацуте;л&оацуте;и н&еацуте;в&рдqуо; (корисничко име): XXXXXXXXX
па онда у поље „Јелсз&оацуте;&рдqуо; (лозинка): XXXXXXXXXXX
Кликне се „Бел&еацуте;п&еацуте;с&рдqуо; (улаз) и тиме је омогућено читање стандарда.

Корисничко име и лозинка се могу добити од Биач Габора (кабинет 402), односно од библиотекарке Шалго Миреле.

Потребно је напоменути да је услов за добијање права на читање библиотеке био да усвојимо Правилник о примени Онлине библиотеке стандарда. Суштина овог правилника је да стандарде можемо и смемо само да читамо, ни на који начин не смемо да штампамо, да умножавамо, да дамо било ком другом кориснику или на други начин да злоупотребимо могућност читања.

Читање стандара преко наменског рачунара је омогућено свим професорима, наставницима, сарадницима и студентима наше школе. У прво време се читање може вршити слободним прилазом у било ком термину рада библиотеке школе. Уколико би интересовање било велико, тада би се припремио одређени распоред рада заитересованих.

Суботица, 2011.