16. Међународни симпозијум о интелигентним системима (СИСY 2018)

У четвртак 13. септембра, у Великој већници Градске куће отворена је шеснаеста по реду Међународна конференција о интелигентним системима &ндасх; СИСY 2018 (Септ 13-15, 2018). Организатори конференције су Висока техничка школа струковних студија из Суботице и Универзитет Обуда из Будимпеште, док техничку подршку конференцији пружа ИЕЕЕ секција.

Конференцију је отворио председавајући конференције др Имре Рудаш (Универзитет Обуда), а након њега присутне је поздравио и др Саболч Халаши помоћник покрајинског секретара за високо образовање и научноистраживачку делатност. У име града Суботице биле су присутне Наташа Алексић члан Градског већа задужен за област образовања и Маријана Цупаћ помоћник градоначелника за комуналну делатност, као и Марта Петковић члан управног одбора Националног Савета Мађарске Националне Мањине. У име Високе техничке школе струковних студија учесницима се обратио др Игор Ф&уумл;рстнер. Пленарна предавања одржали су истакнути научници: др Соња Ристић са Универзитета у Новом Саду са насловом „Модел &ндасх; Дривен анд Домаин Специфиц Лангуаге Парадигмс ин Информатион Сyстем (Ре)Енгинееринг Пројецтс“, др Лјиљана Трајковић са Универзитета Сајмон Фрејсер (Бурнабиј, Канада) са радом „Yоу анд Yоур Цареер“ и др Филип Чен са Универзитета Макао (Кина). Нјегов рад из области примењене фази математике имао је наслов „Броад Леарнинг Сyстем анд итс Струцтурал Вариатионс“.

Конференција је окупила научне раднике и стручњаке из Румуније, Мађарске, Словачке, Естоније, Кине, Канаде и балканских земаља. У току три дана, колико је трајала конференција, учесници су изложили укупно 70 радова који су тематски везани за интелигентне системе, роботику, информатику, као и њихову примену у образовању и индустрији. Уз научна предавања већ истакнутих истраживача, била је пружена прилика и студентима докторских студија да у посебној секцији прикажу своје радове.
Слике са конференције можете видети овде