Visoka tehnička škola strukovnih studija

16. Međunarodni simpozijum o inteligentnim sistemima (SISY 2018)

U četvrtak 13. septembra, u Velikoj većnici Gradske kuće otvorena je šesnaesta po redu Međunarodna konferencija o inteligentnim sistemima – SISY 2018 (Sept 13-15, 2018). Organizatori konferencije su Visoka tehnička škola strukovnih studija iz Subotice i Univerzitet Obuda iz Budimpešte, dok tehničku podršku konferenciji pruža IEEE sekcija.

Konferenciju je otvorio predsedavajući konferencije dr Imre Rudaš (Univerzitet Obuda), a nakon njega prisutne je pozdravio i dr Sabolč Halaši pomoćnik pokrajinskog sekretara za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost. U ime grada Subotice bile su prisutne Nataša Aleksić član Gradskog veća zadužen za oblast obrazovanja i Marijana Cupać pomoćnik gradonačelnika za komunalnu delatnost, kao i Marta Petković član upravnog odbora Nacionalnog Saveta Mađarske Nacionalne Manjine. U ime Visoke tehničke škole strukovnih studija učesnicima se obratio dr Igor Fürstner. Plenarna predavanja održali su istaknuti naučnici: dr Sonja Ristić sa Univerziteta u Novom Sadu sa naslovom  „Model – Driven and Domain Specific Language Paradigms in Information System (Re)Engineering Projects“, dr Ljiljana Trajković sa Univerziteta Sajmon Frejser (Burnabij, Kanada) sa radom „You and Your Career“ i dr Filip Čen sa Univerziteta Makao (Kina). Njegov rad iz oblasti primenjene fazi matematike imao je naslov „Broad Learning System and its Structural Variations“.

Konferencija je okupila naučne radnike i stručnjake iz Rumunije, Mađarske, Slovačke, Estonije, Kine, Kanade i balkanskih zemalja. U toku tri dana, koliko je trajala konferencija, učesnici su izložili ukupno 70 radova koji su tematski vezani za inteligentne sisteme, robotiku, informatiku, kao i njihovu primenu u obrazovanju i industriji. Uz naučna predavanja već istaknutih istraživača, bila je pružena prilika i studentima doktorskih studija da u posebnoj sekciji prikažu svoje radove.
Slike sa konferencije možete videti ovde