Visoka tehnička škola strukovnih studija Subotica
Szabadkai Műszaki Szakfőiskola
Subotica Tech - College of Applied Sciences

Pozovite nas +38124/655-201

A mesterséges intelligencia 50 év alatti felfutása

Szkála Károly akadémikus előadást tart "A mesterséges intelligencia 50 év alatti felfutása" címmel a Szabadkai Műszaki Szakfőiskolán, 2020. február 28-án 11 órakor az A2 teremben.

Az előadás rezüméje:
Az elmult 50 év alatt kifejlődött a műszaki civilizáció technológiai alapja. Ez egy exponenciális fejlödésnek az eredménye ami a tranzisztor és mikroprocesszor felfedezése után történt. Megszülettek a pragmatikus új technológiai alapok amelyek emberre jellemző-közelítő tulajdonságokat és lehetőségeket nyitottak. Igy megalapozódott a párhuzamos programok folyamatosítása - GRID technológia , az új elosztott szervizek – CLOUD szerverek , a nagy adattömbök kezelése BIG DATA, a tudásbányászat – DEEP LEARNING, folyamatok virtualizációja, Robot rendszerek és igy tovább .... ami mind az új "DATA SCIENCE" tudomány ágon belül ismeretes és nagy mértékben hat ki a mesterséges intelligencia felfutásánál. Ezeknek az új technológiáknak nagy behatásai vanak a gazdaság és életkörülmény fejlődésébe a mostani "INDUSTRY 4:0" és az elkövetkező új ipari forradalom "INDUSTRY 5:0" és társadalmi átalakulás "SOCIETY 5:0" eljövetelénél. Jövőkép belátás hogy hova vezeti a mesterséges intelligencia a Földi életkörülményeket.

Szkála Károly rövid életrajza:
Karolj Skala (Szkála Károly) Szabadkán született és a MEŠC (Mašinsko-elektrotehnički školski centar) befejezése után a Zágrábi egyetem Villamosmérnöki karán diplomált 1974-ben. A Ruđer Bošković Intézet Informatikai és Számítástechnikai Központ volt vezetője és tudományos tanácsosa. 1989 óta a Zágrábi Egyetemen, a Villamosmérnöki és Számítástechnikai Kar posztgraduális kurzusán oktat programozható logikai eszközöket. A Grafikai Karon előadásokat tart az Optoelektronikai rendszerekről. A MIPRO nemzetköyi multi-konferencia vezetője. Nemzeti koordinátor az európai tudományos és technológiai együttműködés 4 COST projektjében. Aktiv résztvevője volt öt EU FP6-os projekt keretprogramnak. Projekt konzorcium tagként hat EU FP7-es projektekben vett részt. Nyolc EU Horizont 2020 projekben vett részt mint aktiv kutató munkatárs. A Magyar Tudományos Akadémia és a Horvát Műszaki Tudományos Akadémia tagja. A Magyar Tudományos Akadémia 2015. évi tudományos díjának nyertese. A Horvátország tudományos állami díját kapta meg 2016-ban.