Visoka tehnička škola strukovnih studija

Cyber sud

U narednih par nedelja u Beogradu bi trebalo da počne sa radom spec. tu?ila?tvo, sudsko veće i slu?ba za borbu protiv visokotehnolo?kog kriminala.

Organizacija ovih institucija koje bi trebale da stanu na put (ili bar da postave malu "barikadicu") cyber-kriminalu zasnovana je na Zakonu o organizaciji i nadle?nosti dr?avnih organa za borbu protiv visokotehnolo?kog kriminala, usvojenom 26. Jula.

Tako će se od sada svi slučajevi koji potpadaju pod ovaj vid kriminalnih delatnosti procesuirati u okviru novoformiranih institucija, a ne kao do sada u okviru okru?nih sudova gde su se ovim problemima bavile i sudije, i tu?ioci, laici (i to uglavnom vrlo neuspe?no).

Kako najavljuje Branko Stamenković (intervju za Ebit), jedan od koautora ovog Zakona, pred slu?benike cyber-pravnih slu?bi biće postavljeni zathev poznavanja kako oblasti prava, tako i oblasti informatike, i poseno za?tite intelektualne svojine.

Izvor: http://www.personalmag.co.yu/blog