Visoka tehnička škola strukovnih studija

Imagine Cup 2015

Tim MadWake dobio je počasnu nagradu-priznanje (Honorable Mentions) učestvujući uizazovu "UX Challenge" za Games kategoriju. Iz opravdanih razloga ovaj tim nije učestvovao u državnom polufinalu - Hakatonu koji je održan 3. i 4. aprila u prostorijama ICTHub-a u Beogradu. Ostale dve ekipe su sa svojim igrama učestvovale na ovom događaju. Hakaton predstavlja maraton u programiranju koji traje 24 časa. Tokom 24 časa takmičari su imali pomoć od strane svojih mentora kao i mentora koji su im dodeljeni na takmičenju iz studija MadHead Games.

Tim AA Development čine Vanja TumbasViktor VojnićAndrej Tilinger i Igor Ilijin, studenti informatike. Mentor ove ekipe je dr Sanja Maravić Čisar, profesor Visoke tehničke škole strukovnih studija u Subotici.

Na takmičenju su učestvovali sa 3D igrom REVIVE. Ideja za ovu igru nastala je posle poplava koje su 2014. godine zahvatile Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Ova prirodna katastrofa odnela je mnoge živote, a i godinu dana nakon poplava pomoć je potrebna još mnogima. Pored poplava, postoje još mnoge nesreće koje mogu da se dese a koje su izazvane ljudskim faktorom, prvenstveno saobraćajne nesreće. U takvim situacijama, vrlo je važno poznavanje prve pomoći jer to može da čini razliku između života i smrti.

REVIVE je osmišljen sa idejom da promovišemo prvu pomoć i da kroz igru pruži mnoge korisne informacije kako se ponašati u određenim situacijama koje mogu da predstavljaju opasnost po život, kako bi ljudi mogli da nauče kako da pomognu drugima kojima je pomoć potrebna. Kako veliki deo svetske populacije igra video igre, namera je da se ova činjenica iskoristi i da se podstaknu ljudi da počnu više da razmišljaju o prvoj pomoći. Igrajući igru, igrač prolazi kroz različite situacije koje su osmišljene tako da ga nauče da bude snalažljiv, da brzo misli i da improvizuje što je vrlo često neophodno prilikom pružanja prve pomoći. Dalji razvoj igre išao bi u pravcu korišćenja virtuelne realnosti u igranju REVIVE-a, kao i da se razvije igra za konzole Xbox ONE i Playstation 4.

Tim MiB (Make it Bee) čine Ines KopilovićArpad RožaDavid Malatenski i Arpad Hodik, studenti informatike. Njihov mentor je dr Zlatko Čović, profesor i šef katedre za informatiku na VTŠ Subotica.

Njihova igra nosi naziv To Bee or Not To Be. Igra je 3D i prvenstveno je namenjena za tablet računare i ima za cilj da ukaže na važnost postojanja i očuvanja pčela kao i da edukuje ljude o zaštiti životne sredine. Ideju su dobili na osnovu rezultata raznih istraživanja koja pokazuju da u svetu umiru čitave kolonije pčela i da ovo ima katastrofalne posledice na biodiverzitet i poljoprivredu. Bez pčela 80% biljaka će nestati, samim tim i voće i povrće što će imati nesagledive posledice na ceo živi svet. Kroz edukativnu strategiju upotebom logike igrači mogu da korišćenjem svoje kolonije pčela oprašuju cveće i stvaraju med u kombinaciji sa vodom. Svaki skupljeni polen i kreirani med donose poene uz pomoć kojih igrač može da poveća broj svojih pčela. Tokom skupljanja meda igrač treba logički da razmišlja da li može da oprašuje neki cvet ako pada kiša ili je neka druga vremenska nepogoda u pitanju. Pored toga vrebaju i druge opasnosti: pesticidi, bolesti, grabljivice. Budući plan je da se napravi multiplayer verzija kao i da se ubaci geo lokacija koja bi omogućavala personalizaciju igre jer bi igrač igrao u uslovima u kojima se i fizički nalazi. Tim MiB želi da u igru ubaci i edukativna pitanja kao i da kreira integrisani sistem (blog i mobilna aplikacija) koji bi služili za širenje tekstova koji pokrivaju ovu problematiku.

Ekipe VTŠ-a nisu uspele da se plasiraju u državno finale, ali je učešće na 24-časovnom Hakatonu donelo nova iskustva, nova poznanstva i nove ideje za dalji razvoj. Bilo je teško ostati budan 24 sata, biti skoncentrisan, razmišljati i programirati, ali su studenti ipak uspeli.

Žiri je pohvalio oba tima za ideju igara, posebno im se svidelo što su u pitanju edukativne ige koje imaju socijalni karakter i što se za razliku od većine igara u kojima je cilj ubiti protivnika, ovde uči kako pomoći drugima ili kako pomoći okruženju u kojem živimo. Subotički studenti se nadaju da će imati priliku da ponovo učestvuju sledeće godine i da će ostvariti još bolji plasman prolazom u finale.

Tim MadWake plasirao se u državno finale u okviru Innovation kategorije koje će se održati 18. aprila u Beogradu. Ovaj tim čine studenti koji su već učestovali na Imagine Cup takmičenjima, a to su Labadi Henrik (proglašen za najboljeg Microsoft student partnera za ovu godinu u Srbiji),Suzana PalfiErnestina Zuban i Kornel Kovač. Njihov mentor je dr Zlatko Čović.

MadWake radi na projektu The Cup koji predstavlja pametnu čašu i mobilnu aplikaciju koja meri količinu popijene vode na dnevnom nivou i ukoliko taj nivo nije dovoljan obaveštava korisnika, jer svi znamo da je nedovoljan unos vode u organizam uzročnik različitih bolesti Članovi ovog tima razvijaju sopstveni prototip pametne čaše i nadaju se da će uspeti da se plasiraju na svetsko polufinale kao predstavnici Srbije.

Rad sa mladim, talentovanim i ambicioznim ljudima uvek se pretvori u pozitivno iskustvo i svima iz organizacionog tima Hakatona, takmičarima i mentorima će ostati u lepom sećanju.